Wieści z pasieki

Rozmowa z pszczelarzem ze Starej Łubianki panem Andrzejem Witczykiem i jego żoną Barbarą.

Jak rozpoczęła się Wasza przygoda z pszczołami ile rodzin macie teraz?
Przygoda nasza związana z pszczołami jest od dzieciństwa , zawsze ktoś z rodziny miał pszczoły. Własną pasiekę prowadzimy od 35 lat. Na dzień dzisiejszy mamy 49 rodzin pszczelich , gospodarujemy w ulach wielkopolskich nadstawkowych.
Z jakich pożytków korzystają tutaj Wasze pszczoły?
Wiosną ? mniszek, klony, drzewa owocowe, podstawową rośliną jest rzepak. Wędrujemy również z częścią pasieki na pożytki takie jak rzepak, grykę czy wrzos.
Czy uprawiacie jakieś rośliny miododajne?
Posiadamy działkę 2ha. w odległości 500 m od naszej pasieki na której siejemy na przemian facelię i nostrzyk.
Jak często wymieniacie matki pszczele, czy są to matki unasienione i jak je podajecie?
Średnio matki wymieniamy co dwa lata, są to matki rasy SKLENAR , podajemy we wcześniej przygotowanych odkładach, podajemy również do rodzin po uprzednim jej osieroceniu.
Gdzie najlepiej kupić miód i jaki jest najlepszy?
Najlepiej kupić miód od najbliszego pszczelarza. Niema najlepszego miodu, każdy miód jest dobry, bo każdy miód czemuś służy.
Co decyduje o rodzaju miodu?
O tym, jakiego rodzaju jest miód (np. rzepakowy, lipowy, czy gryczany) decyduje zawartość ziaren pyłku danej rośliny. Kolorystyka miodu jest z kolei uzależniona od zawartości glukozy, im miód ciemniejszy tym mniejsza zawartość glukozy a większa zawartość fruktozy.
Czym zwalczacie warrozę?
Warrozę zwalczamy Biowarem i Apiwarolem.
Pan Witczyk za swoją pracę na rzecz pszczelarstwa otrzymał najwyższe odznaczenia Polskiego Związku Pszczelarskiego Medal i Statuetkę ks. dr. Jana Dzierżona. Pani Basia za pomoc w prowadzeniu pasieki oraz przygotowanie stoiska na dożynkach gminnych i promowanie miodu otrzymała srebną odznakę PZP.
Dziękuję za rozmowę i życzę dobrych zbiorów.

Jerzy Pabjan

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*