Ukryte skarby w Gminie Szydłowo. Międzynarodowa gra terenowa geocaching.

Znalezienie skarbu to nie wszystko! Zainteresuj się informacją dlaczego właśnie w tym miejscu ukryto skarb i poszukaj kolejnych przygód związanych z tą lokalizacją.

Z pewnością nie raz rozmyślaliście o dzikich przygodach związanych z poszukiwaniem skarbów, rozwiązywaniem interesujących zagadek i łamigłówek czy odwiedzaniem ciekawych zakątków naszej planety. Dzięki grze terenowej geocaching oraz odrobinie wyobraźni, każdy może zamienić się w nieustraszonego łowcę skarbów.

Pierwszy raz usłyszałem o geocaching podczas podróży na stopa. Jechaliśmy ze znajomymi na Mazury, korzystając z tej ciekawej formy komunikacji. Kierowcą, który nas zabrał, okazał się Burmistrz Górzna, jednego z najmniejszych miast w Polsce. Opowiedział nam o grze i pokazał pierwszą skrzynkę z ukrytym skarbem. Pokazał również, jak mogą się rozwijać małe miejscowości. To właśnie w Górznie zorganizowano ogólnoświatowy zlot miłośników tej gry. Zaprezentowany przez niego skarb był schowany w znaku drogowym ustąp pierwszeństwa. Od razu spodobała mi się ta inicjatywa. Gdy tylko wróciłem do Szydłowa, zarejestrowałem się na stronie www.opencaching.pl (istnieje również strona www.geochaching.pl), po czym poszliśmy szukać przygody.

I ją znaleźliśmy! Czym zatem jest zabawa kryjąca się pod tą angielską nazwą? Jest to gra terenowa użytkowników GPS, polegająca na poszukiwaniu „skarbów” ukrytych przez innych uczestników gry. Poszukiwane skarby, tzw. skrzynki to odpowiednio zabezpieczone, wodoszczelne pojemniki zawierające drobne upominki oraz dziennik, w którym kolejni znalazcy odnotowują swoje odkrycia. Oprócz zabawy gra ma edukować, rozwijać turystykę, pokazywać ciekawe miejsca znane i mniej znane, historię, krajobrazy, atrakcje w naszym otoczeniu.

geocaching-mapa-ze-skrzynkami
Oznaczenia miejsc ukrytych skarbów w Gminie Szydłowo, Pile i okolicach źródło: www.opencaching.pl

Pierwszy kesz (skrzynka, w której ukryty jest skarb), jaki znaleźliśmy był wielkości mikro (1/4 długopisu), na współrzędnych N 53° 12.405′ E 16° 35.372′.  Umieszczony był tam tylko notes na logi (wpisują się na niego znalazcy skrzynki). Schowano go na drodze krzyżowej w Skrzatuszu.

Skrzynka ze skarbem ukryta na drodze krzyżowej w Skrzatuszu
Skrzynka ze skarbem ukryta na drodze krzyżowej w Skrzatuszu

Idea gry nie pozwoliła zakończyć na samym odnalezieniu skrzynki. Poszliśmy krok dalej, zapragnęliśmy dodatkowych przygód. Nadarzyła się ona po wejściu do Sanktuarium i rozmowie z jednym z opiekunów tego ciekawego miejsca. Opowiedział nam o ciekawostkach, królu Janie III Sobieskim, figurce Matki Bożej Bolesnej czy portretach trumiennych. Mogliśmy również spojrzeć na wnętrze kościoła z całkiem innej, niedostępnej perspektywy.

Znalezienie skarbu to nie wszystko! Zainteresuj się informacją dlaczego właśnie w tym miejscu ukryto skarb i poszukaj kolejnych przygód związanych z tą lokalizacją.
Znalezienie skarbu to nie wszystko! Zainteresuj się informacją dlaczego właśnie w tym miejscu ukryto skarb i poszukaj kolejnych przygód związanych z tą lokalizacją.

Najciekawsza skrzynka, z jaką dotąd się spotkałem, znajduje się na Górze Dobrowa, na współrzędnych N 53° 11.023′ E 16° 36.904′. Położona na wysokości 185 m n.p.m. Jest to skrzynka nietypowa, gotowa do szukania. Jej atrybuty to: można zabrać dzieci, umiejscowiona na łonie natury, miejsce historyczne, dostępna rowerem, skrzynka niebezpieczna. Podpowiedź: Skarb ukryty jest na współrzędnych jednakże, aby dostać się do środka, należy odnaleźć nieopodal wkopane lizawki dla zwierzyny i dokładnie się im przyjrzeć „z bliska”. Pojemnika szukaj na powierzchni gruntu. Nie kopiemy! Las to nie piaskownica. Historię tego miejsca, ciekawostki z nim związane (m.in. o wieży widokowej), oraz dodatkowe podpowiedzi związane ze skrzynką znajdą państwo na stronie www.opencaching.pl

geocaching-1-dabrowa-gora
Na tym zdjęciu ukryty jest skarb na Górze Dąbrowej. Jest to najciekawiej zamaskowana skrzynka z dotychczasowych odkryć.

Kolejne skarby ukryte na terenie naszej gminy znajdziemy w okolica kotuńskiego pałacu, na cmentarzu leśników w Dobrzycy, przy figurce Maryi w Krępsku, przy starym moście w Zabrodziu, moście na Rurzycy czy pałacu w Starej Łubiance. Po spełnieniu odpowiednich kryteriów samemu można chować skarby w ciekawych miejscach. Na stronie geocaching zarejestrowanych jest około 2 milionów skrzynek rozsianych po całym świecie z 5 milionami użytkowników w ponad 200 krajach. Opencaching (działający na zasadach non-profit) to w Polsce blisko 27 tysięcy aktywnych skrzynek przy blisko 32 tysiącach użytkowników gry.

Tobiasz Wiesiołek, Gazeta Szydłowska

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*