Spotkanie w pasiece

SONY DSC

W dniu 25.06.2017 r. W pasiece kol. Ryszarda Mitka w Pile odbyło się spotkanie członków Koła Pszczelarzy w Szydłowie oraz zaproszonych gości.

Spotkanie otworzył prezes koła Tadeusz Wójcicki witając przybyłych gości w osobach: Krzysztofa Górnego  skarbnika Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie i Tobiasza Wiesiołka Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Środowiska Urzędu Gminy w Szydłowie oraz pozostałych uczestników spotkania. Następnie Prezes Koła omówił aktualną sytuację dotyczącą pszczelarstwa w naszym regionie.

Kol. Ryszard Mitek jako gospodarz spotkania przedstawił krótką charakterystykę swojej pasieki oraz przygodę związaną z pszczelarstwem.

Kol. Krzysztof Górny przedstawiciel P Z P obszernie omówił prace jakie są prowadzone przez prof. Krystynę Pohorodecką dotyczącą przezimowania pszczół w pasiekach, oraz prowadzonych przez prof. Pawła Chorobińskiego prac dotyczące wytrucia pszczół poprzez opryski. Omówiona została również sytuacja z jaką boryka się PZP z domem Pszczelarza w Kamiannej.

Podczas spotkania omówiono również przygotowania do tegorocznych dożynek gminnych które odbędą  się w Starej Łubiance w dniu 02.09.17r. oraz udział członków koła wraz z sztandarem w Regionalnym Święcie Pszczelarzy Wlkp. w Wałczu w dniu 01.10.17r.

Miłym akcentem w czasie spotkania było wręczenie odznaczeń i nagrody rzeczowej. Zbigniew Jachimowski otrzymał srebrną odznakę PZP oraz nagrodę rzeczową w postaci kapelusza pszczelarskiego i podkurzacza. Tobiasz Wiesiołek i Tomasz Bukowski otrzymali brązowe odznaki PZP.

Przy bardzo obfitym i smacznym poczęstunku jaki przygotowała małżonka gospodarza spotkania Pani Benia rozmawiano o pszczołach i problemach jakie nurtują dzisiaj pszczelarzy.

Jerzy Pabjan

SONY DSC

SONY DSC