Pszczoła prosi o pomoc

Zaatakowana przez choroby, chemię na uprawach i pasożyty znacznie zmniejszyła się ilość rodzin pszczelich na terenie gminy Szydłowo. Kondycja pszczół wciąż się pogarsza. Mimo coraz większej wiedzy, lepszego sprzętu czy uli wciąż dochodzi do masowego ginięcia pszczół. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że 70% roślin uprawianych przez rolników zapylanych jest przez pszczoły i inne owady. Według naszej opinii najlepszą obroną dla pszczół może być świadomość rolników, jaki mamy z nich pożytek, głównie zwiększenie plonów, jak i jakości nasion i owoców. Produkty wyprodukowane przez pszczoły takie jak propolis, pyłek, mleczko i w końcu miód od dawna znane są ich własności lecznicze. Warto też wspomnieć, że pszczoły są znakomitym barometrem czystości środowiska. Wszędzie spotykamy się z podobnymi problemami-choroby w pasiekach i nieświadomość albo wręcz bezmyślność niektórych rolników, którzy za nic mają te pożyteczne pszczoły. W ubiegłych latach odnotowaliśmy duże wytrucia pszczół w okolicy Skrzatusza i Leżenicy.

Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na problem oprysków przeprowadzanych przez rolników, zabiegów ochrony roślin o przestrzeganie elementarnych zasad ochrony przed zatruciami. Problem rozwiązałby także stosowanie oprysków o zmierzchu, gdy pszczoły kończą lot i wracają do uli. Pszczelarze mogą jedynie prosić rolników o wyrozumiałość, nakazać już nie. Mając powyższe na uwadze, zwróciliśmy się do Pana Wójta gminy Szydłowo o pomoc w ochronie pszczół. Została wydana odezwa do  rolników o przestrzeganie zasad ochrony pszczół  przed zatruciami. Zwróciliśmy się do Wielkopolskiej Izby Rolniczej w osobie Pana Bogdana Klibera o wsparcie działań Koła Pszczelarzy w Szydłowie w celu ograniczenia ginięcia pszczół.

Drodzy rolnicy chrońcie pszczoły, gdyż one przyczynią się do wzrostu Waszych plonów. Będziemy bardzo wdzięczni za przyjęcie i realizację wspólnych działań,  pozwoli to uniknąć w przyszłości zbędnych konfliktów. Zwracamy się również do firm, które prowadzą nasadzenia drzew wzdłuż dróg, aby zamiast brzozy sadzić lipy lub inne drzewa nektarodajne. Powodem naszej troski jest utrzymanie przy życiu pszczół na terenie gminy Szydłowo. Staramy się zapobiec poważnemu spadkowi rodzin pszczelich spowodowanych wytruciami i chorobami, zwłaszcza warozą oraz masowym ginięciem pszczół.

Jerzy Pabjan, Tadeusz Wójcicki 21.08.2016 r.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*