Po włosku w Skrzatuszu

Szkoła Podstawowa w Skrzatuszu postanowiła pozyskać sojuszników. I to tych najbardziej wymagających. Organizatorki  nietuzinkowego wydarzenia, jakim z pewnością był Dzień Włoski,  kusiły amatorów sztuki i kuchni włoskiej, wysyłając smakowite zaproszenia. Na odzew nie trzeba było długo czekać. Przybyli goście, wzorowo,  stawili się w dzień pierwszych warsztatów kulturalno- kulinarnych.

We włoskiej restauracji, stworzonej na potrzeby wydarzenia, odbył się spektakl słowno- muzyczny, który w kreatywny sposób przybliżył widzom kulturę, modę,  sztukę i  literaturę Włoch. Zapachniało Weroną, Wenecją, wybrzmiały utwory Szekspira, Erosa Ramazzotti, Collodiego, Boceliego.  Aktorzy interpretowali  klasykę teatru, wcielając się role sławnych kochanków: Romea i Julii oraz ojca i syna:  Dżepetta i Pinokia. Nie zabrakło występów tanecznych, prezentowanych przez damsko- męską formację artystyczną. Jednak najwięcej emocji wzbudził pokaz mody.  Ech, Ci modele…

Zwieńczeniem wizyty we Włoszech  stały się kulinaria. temat niezwykle smaczny i jakże aktualny. Do warsztatów przystąpiły cztery grupy, które przygotowały typowo włoskie specjały, nie zapominając o słodkim tiramisu. Poczęstunkom, degustacjom nie było końca. Poziom dań, z pewnością dorównuje światowemu. Wszyscy zgodnie chwalą i pozytywnie komentują wizytę włoskich cudowności w Skrzatuszu. Wieść gminna niesie, że za rogiem czai się Hiszpania. To również brzmi, znaczy smakuje wybornie. Poczekajmy!

PS Serdecznie dziękujemy Pani Sołtys, Emilii Kałuckiej, za przybycie! Pozdrawiamy serdecznie!

Emilia Bogusz