Odbył się warsztat edukacyjny Zadrzewienia Śródpolne dla Ochrony Bioróżnorodności i Klimatu pod hasłem ,,drzewa ptaki pszczoły i ryby mają głos”

SONY DSC

Miło nam poinformować o odbytym warsztacie edukacyjnym w Skrzatuszu na temat: Zadrzewienia Śródpolne dla Ochrony Bioróżnorodności i Klimatu pod hasłem ,,drzewa ptaki pszczoły i ryby mają głos”. W warsztatach uczestniczyli radni (w tym przedstawiciele Komisji Rolnictwa i Środowiska), przedstawicielka samorządu, rolnicy,  pszczelarze, mieszkańcy naszej gminy jak i goście ekolodzy-weganie z Poznania. Organizatorem warsztatów był Janusz Drożdż a patronem Fundacja Zielona Akcja.

Uczestniczy panelu poświęconemu ,,Zmiany klimatu” wskazali zgodnie nowe, coraz częściej pojawiające się zjawiska jak gwałtowne burze i silne wiatry a w czasie upałów trąby piaskowe, niosące duże ilości drobin ziemi, ogólne ocieplenie a co za tym idzie długie okresy bez deszczu, erozja gleby – zacieranie się pór roku i opadanie wód powierzchniowych. W dyskusji zwrócono również uwagę na to, że coraz mniej jest wokół nas tak zwanych oczek wodnych, czynnych rowów melioracyjnych, małych jeziorek, które to są zasypywane w nielegalny sposób, przebudowywane – podorywane i jeśli są gwałtowne burze to, jak powiedział Tobiasz Wiesiołek woda z pola spłynie jak po kaczce, nie mając gdzie się zatrzymać i tracimy ją bezpowrotnie z naszego ekosystemu. Również Andrzej Szak wskazał, że należało by wrócić do melioracji, bo ta stara zastana po ,,Niemcach” już się zużyła i należało by w tym kierunku prowadzić nowe inwestycje. 

Sołtysowa i radna Emilia Kałucka poinformowała o nasadzeniach ze Skrzatusza na Wildek jakie w 2016 roku były prowadzone. Po godzinnej dyskusji uczestnicy wybrali się na zewnątrz by spojrzeć na okoliczne pola, jak wyglądają nasze miedze  (praktycznie nie istnieją już) i do ogrodu, by zobaczyć jakie obecnie już drzewa kwitną i gdzie  pszczoły już tak ciężko pracują, było to dla wielu uczestników zaskoczeniem gdy Panowie pszczelarze Andrzeje Witczyk i Urbanowicz oraz Jerzy Pabjan pokazali kwitnącą leszczynę i opowiedzieli o ciężkiej pracy pszczół, tych naszych cichych bohaterów, którzy to na polach podnoszą plony i dają tyle zdrowia jakie płynie z miodu i produktów pochodzenia pszczelego.

Można było tez zobaczyć powieszone budki dla ptaków, różnorodność nasadzeń w ogrodzie drzew, krzewów i kwiatów. Wykorzystując okazję wyjścia załadować rozpaloną wędzarnie pstrągami, które dla uczestników warsztatów przygotował gospodarz warsztatu.

W drugiej części wiodącym tematem były zadrzewienia śródpolne jako oazy życia i korytarze ekologiczne naszego rodzimego terenu, nie wszyscy dyskutanci byli świadomi i zgodni na początku, że tak ogromne znaczenie dla dziesiątków ptaków, owadów zapylających, ssaków i ryb mają miedze, aleje przydrożne a nawet zwykłe polne krzaki. W trakcie dyskusji przedstawicielka UG Szydłowo Ola Komenderska zajmująca się ,,drzewami” poinformowała o planowanych nasadzeniach na 2017 r. w miejscowości Stara Łubianka będą sadzone Buki i Dęby a w Leżenicy Róża dzika i Bez czarny. Ciekawym wątkiem, była prelekcja Krzysztofa Krzyzostaniak na temat żywienia, zmiany naszych przyzwyczajeń i zdrowej żywności, mięso czy warzywa a oszczędności wody, wątków było tak wiele, że dyskusja trwała długo a mogła by trwać jeszcze dłużej. Mirosław Grygiel wypowiedział ważne słowa, iż konieczne są zmiany w myśleniu rolników i większe współdziałanie wszystkich grup zainteresowanych poprawą jakości naszego krajobrazu i co za tym idzie, jeśli będziemy dbali o zadrzewienia to nie będziemy męczyli się z takimi suszami, po tym głosie  moderator spotkania poprosił na koniec o wypisanie wniosków jakie nasunęły się po tym 3 godzinnym warsztacie. 

oto one:

  • nasadzenia są koniecznością 
  • partycypowanie samorządu w ich kosztach 
  • stworzyć na nowo miedze 
  • więcej edukacji wsród rolników i dzieci w szkołach, jak i seniorów
  • opryski robimy w czasie, gdy pszczoły już są w ulu
  • napisać petycje AMIRR by nie zabierały rolnikom dopłat za teren pod zadrzewieniami 
  • zwiększenie zaliczenia dopłat powierzchni oczek wodnych ze 100m2 do 200m2 
  • propagować wieszanie budek dla ptaków, nietoperzy i owadów zapylających.

Janusz Drożdż dziękując wszystkim za przybycie na warsztaty i czynny udział poinformował krótko, że zamierza założyć Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Skrzatusz  ,,Oaza Skrzatusz”. Prace nad statutem są już na ukończeniu a spotkanie założycielskie niebawem, chętnych do pracy zaprasza. Po tej krótkiej informacji zaprosił wszystkich do namiotu wojskowego na świeżo  wędzonego pstrąga.

W trakcie warsztatów odbył się konkurs na odgadywanie głosów ptaków polskich, nagrodą była książka „Ptaki z Duszą” autorstwa znanego miłośnika prowadzącego bloga dbajmyobociany.pl Krzysztofa  Koniecznego a zwycięzcą został Andrzej Witczyk ze Starej Łubianki.

red: Janusz Drożdż

Plik do pobrania: „Zadrzewienia najlepszy sposóbna łagodzenie zmianklimatycznych na terenachrolniczych” :

ZA-broszura

image2 image3

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC