Gmina Szydłowo od A do Z (D) – Dobrzyca wieś cz.1

DOBRZYCA – wieś cz.1

To właściwie zwiastun, bo jak pokazać wszystko w jednej galerii, kiedy chodzi o najładniejszą miejscowość gminy?
Wiem, że mieszkańcy innych miejscowości myślą podobnie o swoich wioskach, ale są jednak jakieś wymierne kryteria.
Dobrzyca leży nad trzema rzekami i to poważnymi, bo Gwdą, Piławą i Głomią.
Już to sprawia, że jest to miejsce wyjątkowe.
Do tego stopnia, ze już kilka tysięcy lat temu, składano tu dary wotywne jakiemuś potężnemu bóstwu. Skarby te moż
na obecnie obejrzeć w muzeum w Pile.
Dobrzyca otoczona jest lasami i w całości objęta jest ochroną w ramach sieci Natura 2000.
Jest też najbardziej rozległą wsią w gminie Szydłowo.
Zresztą, co ja będę tłumaczył, kiedy sami możecie się przekonać jak jest w Dobrzycy.
Ciąg dalszy nastąpi.

Jarosław Ramucki

 

Szanowni Państwo,

kontynuujemy cykl poświęcony Gminie Szydłowo. Zaprezentowane zostaną Państwu miejsca w naszej małej ojczyźnie, widziane z perspektywy leśnika i radnego Jarosława Ramuckiego. Przeniesie on nas w ciekawą podróż przyrodniczą. Ukazane zostaną najpiękniejsze, najbardziej skryte i najmniej dostępne miejsca otaczającej nas przestrzeni. Udowodni Państwu, że mieszkamy w jednej z najbardziej urokliwych okolic w tej części Wielkopolski. Żeby ujrzeć piękno, wystarczy czasem zejść ze szlaku, jaki codziennie pokonujemy. W ludzkiej naturze szlaki te zakorzeniają się w naszych umysłach. Wyjścia do pracy, do sklepu, do szkoły pokonujemy najczęściej tą samą drogą, codziennie ta sama monotonia. Wystarczy jednak czasem zrobić zaledwie kilka kroków w bok, by spojrzeć na świat z innej perspektywy, odkryć nowe i dotąd nieznane, choć było zawsze tak blisko. Tylko łamiąc utarte schematy, nasze życie stanie się cenniejsze i wartościowsze. Zapraszamy więc do odkrycia na nowo Gminy Szydłowo.

Zachęcamy również innych fotografów z naszej okolicy do włączenia się w tą interesującą przygodę. W katalogu Gmina Szydłowo od A do Z znajdzie się miejsce dla każdego, kto będzie chciał przedstawić świat widziany z jego perspektywy.

Jeżeli znają Państwo ciekawe historie związane z zaprezentowanym miejscem, z chęcią opublikujemy je na łamach Szydłowskiej. Również opisy historyczne byłby ciekawym wątkiem do rozwinięcia

 Tobiasz Wiesiołek