Gmina Szydłowo od A do Z (D) – Dobrzyca rzeka

DOBRZYCA (taka rzeka)

Cała rzeka ma 74 kilometry i wypływa aż spod Czaplinka. U nas kończy swój bieg, wpadając do Piławy. Choć inni twierdzą, że jest odwrotnie.
W naszej gminie płynie tylko na odcinku około pięciu kilometrów, zaczynając w rejonie Bukowej Góry a kończąc pomiędzy Tarnowem i Zabrodziem.
W Tarnowie zasila dwa kompleksy hodowli ryb.
Jest popularną trasą kajakową, ale u nas wszystkie rzeki tak mają.
Jak się prezentuje z góry, z brzegu i z kajaka, możecie zobaczyć na tych fotkach, ale proponuję wybrać się osobiście, najlepiej na spływ.

Jarosław Ramucki

 

Sklep z przetworami rybnymi Pana Ziemowita Pirtania w Tarnowie. Kawior jego produkcji zajął 3 miejsce w konkursie na produkt regionalny konkursu Głosu Wielkopolskiego zdobywając 12480 głosów.

 

To fotka mocno zabytkowa. Nawet Koziej Baby jeszcze nie było.

 

A tu już jest.

 

Rybi Puzon w Tarnowie – tu zjemy prawdopodobnie najsmaczniejszą rybkę w północnej części Wielkopolski. Widok na rzekę Dobrzycę dodaje dodatkowego uroku temu miejscu.

 

Zimną również odbywają się spływy. Kto próbował?

 

 

 

 

Stawy rybne w Tarnowie

 

Szanowni Państwo,

kontynuujemy cykl poświęcony Gminie Szydłowo. Zaprezentowane zostaną Państwu miejsca w naszej małej ojczyźnie, widziane z perspektywy leśnika i radnego Jarosława Ramuckiego. Przeniesie on nas w ciekawą podróż przyrodniczą. Ukazane zostaną najpiękniejsze, najbardziej skryte i najmniej dostępne miejsca otaczającej nas przestrzeni. Udowodni Państwu, że mieszkamy w jednej z najbardziej urokliwych okolic w tej części Wielkopolski. Żeby ujrzeć piękno, wystarczy czasem zejść ze szlaku, jaki codziennie pokonujemy. W ludzkiej naturze szlaki te zakorzeniają się w naszych umysłach. Wyjścia do pracy, do sklepu, do szkoły pokonujemy najczęściej tą samą drogą, codziennie ta sama monotonia. Wystarczy jednak czasem zrobić zaledwie kilka kroków w bok, by spojrzeć na świat z innej perspektywy, odkryć nowe i dotąd nieznane, choć było zawsze tak blisko. Tylko łamiąc utarte schematy, nasze życie stanie się cenniejsze i wartościowsze. Zapraszamy więc do odkrycia na nowo Gminy Szydłowo.

Zachęcamy również innych fotografów z naszej okolicy do włączenia się w tą interesującą przygodę. W katalogu Gmina Szydłowo od A do Z znajdzie się miejsce dla każdego, kto będzie chciał przedstawić świat widziany z jego perspektywy.

Jeżeli znają Państwo ciekawe historie związane z zaprezentowanym miejscem, z chęcią opublikujemy je na łamach Szydłowskiej. Również opisy historyczne byłby ciekawym wątkiem do rozwinięcia

 Tobiasz Wiesiołek