Gmina Szydłowo od A do Z (D) – Dobrzyca Park

Park nie jest wpisany do ewidencji zabytków i jest to niewątpliwe niedopatrzenie.
Kiedyś stał tu spory budynek, który może na miano pałacu nie zasługiwał, ale całkiem okazały był. Nie przetrwał wojny niestety.
Za to park pozostał.
Rośnie tu kilka drzew uznanych za pomniki przyrody. Park położony jest nad Gwdą, w pobliżu miejsca gdzie wpada do niej Głomia.
Dwa stawy dopełniają wodny świat.
Park jest pięknie utrzymany. Właściciele w 2009 roku zostali wyróżnieni nagrodą specjalną, za dbałość oraz wzorowe zagospodarowanie i utrzymanie tego parku.
To bez wątpienia jedno z piękniejszych miejsc w gminie Szydłowo.

Jarosław Ramucki 

Szanowni Państwo,

kontynuujemy cykl poświęcony Gminie Szydłowo. Zaprezentowane zostaną Państwu miejsca w naszej małej ojczyźnie, widziane z perspektywy leśnika i radnego Jarosława Ramuckiego. Przeniesie on nas w ciekawą podróż przyrodniczą. Ukazane zostaną najpiękniejsze, najbardziej skryte i najmniej dostępne miejsca otaczającej nas przestrzeni. Udowodni Państwu, że mieszkamy w jednej z najbardziej urokliwych okolic w tej części Wielkopolski. Żeby ujrzeć piękno, wystarczy czasem zejść ze szlaku, jaki codziennie pokonujemy. W ludzkiej naturze szlaki te zakorzeniają się w naszych umysłach. Wyjścia do pracy, do sklepu, do szkoły pokonujemy najczęściej tą samą drogą, codziennie ta sama monotonia. Wystarczy jednak czasem zrobić zaledwie kilka kroków w bok, by spojrzeć na świat z innej perspektywy, odkryć nowe i dotąd nieznane, choć było zawsze tak blisko. Tylko łamiąc utarte schematy, nasze życie stanie się cenniejsze i wartościowsze. Zapraszamy więc do odkrycia na nowo Gminy Szydłowo.

Zachęcamy również innych fotografów z naszej okolicy do włączenia się w tą interesującą przygodę. W katalogu Gmina Szydłowo od A do Z znajdzie się miejsce dla każdego, kto będzie chciał przedstawić świat widziany z jego perspektywy.

Jeżeli znają Państwo ciekawe historie związane z zaprezentowanym miejscem, z chęcią opublikujemy je na łamach Szydłowskiej. Również opisy historyczne byłby ciekawym wątkiem do rozwinięcia

 Tobiasz Wiesiołek