Gmina Szydłowo od A do Z (D) – Dobrzyca Młyn

Młyn powstał w pierwszych latach dwudziestego wieku, a dokładnie w 1913 roku.
Wojnę przetrwał w dobrym stanie. Pamiętam go z lat siedemdziesiątych. Urządzenia młyna były w całkiem dobrym stanie, choć nie mieliły zboża. Był to wtedy magazyn przedsiębiorstwa „Las”. Firma upadła i młyn niszczał do 1988 roku, kiedy go przejął pan Jan Śmietana.
Był on wtedy w opłakanym stanie. Nawet belki stropowe były powycinane na opał.
Dzięki pracy właściciela, młyn zyskał drugie życie. Teraz można tu dobrze zjeść i znaleźć nocleg.
Gospodarz już dwa razy był laureatem naszego gminnego konkursu na najładniejsze obiekty, w kategorii „plac przed firmą”.
Budynek jest wpisany na listę zabytków, ale wygląda coraz mniej zabytkowo. Z ruiny stał się pięknym budynkiem. A, że jest wyjątkowo atrakcyjnie położony, stał się jedną z atrakcji w Dobrzycy. A Dobrzyca jak wiadomo, to najpiękniejsza wieś w Polsce.

Jarosław Ramucki

Szanowni Państwo,

kontynuujemy cykl poświęcony Gminie Szydłowo. Zaprezentowane zostaną Państwu miejsca w naszej małej ojczyźnie, widziane z perspektywy leśnika i radnego Jarosława Ramuckiego. Przeniesie on nas w ciekawą podróż przyrodniczą. Ukazane zostaną najpiękniejsze, najbardziej skryte i najmniej dostępne miejsca otaczającej nas przestrzeni. Udowodni Państwu, że mieszkamy w jednej z najbardziej urokliwych okolic w tej części Wielkopolski. Żeby ujrzeć piękno, wystarczy czasem zejść ze szlaku, jaki codziennie pokonujemy. W ludzkiej naturze szlaki te zakorzeniają się w naszych umysłach. Wyjścia do pracy, do sklepu, do szkoły pokonujemy najczęściej tą samą drogą, codziennie ta sama monotonia. Wystarczy jednak czasem zrobić zaledwie kilka kroków w bok, by spojrzeć na świat z innej perspektywy, odkryć nowe i dotąd nieznane, choć było zawsze tak blisko. Tylko łamiąc utarte schematy, nasze życie stanie się cenniejsze i wartościowsze. Zapraszamy więc do odkrycia na nowo Gminy Szydłowo.

Zachęcamy również innych fotografów z naszej okolicy do włączenia się w tą interesującą przygodę. W katalogu Gmina Szydłowo od A do Z znajdzie się miejsce dla każdego, kto będzie chciał przedstawić świat widziany z jego perspektywy.

Jeżeli znają Państwo ciekawe historie związane z zaprezentowanym miejscem, z chęcią opublikujemy je na łamach Szydłowskiej. Również opisy historyczne byłby ciekawym wątkiem do rozwinięcia

 Tobiasz Wiesiołek