Gmina Szydłowo od A do Z (C) – Cyk

CYK

Nazwa mocno myląca. Nie ma tu sklepu, to i wypić trudno.
Za to wyjątkowe drzewa spotkać można. Wiele z nich to pomniki przyrody.
Na dodatek przez wieś przepływa niewielki strumyk, który dalej już nazwany z imienia Kotunianką przepływa przez Kotuń.
Strumyk sprawia, że gęsi wyjątkowo polubiły to miejsce.
Takie okoliczności przyrody sprawiają, że każdy chce tu mieszkać.
Najbardziej znanym mieszkańcem Cyku jest jeden z naszych najlepszych żużlowców Jarosław Hampel.

Jarosław Ramucki

Szanowni Państwo,

kontynuujemy cykl poświęcony Gminie Szydłowo. Prezentujemy Państwu miejsca w naszej małej ojczyźnie, widziane z perspektywy leśnika i radnego Jarosława Ramuckiego. Przeniesie on nas w ciekawą podróż przyrodniczą. Ukaże najpiękniejsze, najbardziej skryte i najmniej dostępne miejsca otaczającej nas przestrzeni oraz te codzienne, mijanie bezrefleksyjnie. Udowodni Państwu, że mieszkamy w jednej z najbardziej urokliwych okolic w tej części Wielkopolski. Żeby ujrzeć piękno, wystarczy czasem zejść ze szlaku, jaki codziennie pokonujemy. W ludzkiej naturze szlaki te zakorzeniają się w naszych umysłach. Wyjścia do pracy, do sklepu, do szkoły pokonujemy najczęściej tą samą drogą, codziennie ta sama monotonia. Wystarczy jednak czasem zrobić zaledwie kilka kroków w bok, by spojrzeć na świat z innej perspektywy, odkryć nowe i dotąd nieznane, choć było zawsze tak blisko. Tylko łamiąc utarte schematy, nasze życie stanie się cenniejsze i wartościowsze. Zapraszamy więc do odkrycia na nowo Gminy Szydłowo.

Zachęcamy również innych fotografów z naszej okolicy do włączenia się w tą interesującą przygodę. W katalogu Gmina Szydłowo od A do Z znajdzie się miejsce dla każdego, kto będzie chciał przedstawić świat widziany z jego perspektywy.

Jeżeli znają Państwo ciekawe historie związane z zaprezentowanym miejscem, z chęcią opublikujemy je na łamach Szydłowskiej. Również opisy historyczne byłby ciekawym wątkiem do rozwinięcia

 Tobiasz Wiesiołek