Gmina Szydłowo od A do Z (C) – Coch

 

                                                                                                 COCH 

Miejscowość może i niewielka, bo to tylko część sołectwa Skrzatusz, ale za to posiada przynajmniej dwa rekordy gminne.
Funkcjonuje tu największe gospodarstwo rolne w gminie. Prowadzi je pan Tadeusz Leśniewski.

Od 1981 roku zdołał powiększyć areał z 13 do 1800 hektarów. Dlatego właściwie wszystkie fotki przedstawiają to gospodarstwo.
Dawniej był tu PGR po którym zostały nie tylko budynki gospodarcze, ale także kilka mieszkalnych.
Mieszkańcy tych domów pobili drugi rekord gminny. Nie posiadając kanalizacji, oczyszczalni przydomowych, czy zbiorników bezodpływowych, nie produkują ścieków.
A wodę bieżącą mają.
Bardzo ekologiczne podejście.
Na dodatek tanie.
Jarosław Ramucki

Szanowni Państwo,

kontynuujemy cykl poświęcony Gminie Szydłowo. Zaprezentowane zostaną Państwu miejsca w naszej małej ojczyźnie, widziane z perspektywy leśnika i radnego Jarosława Ramuckiego. Przeniesie on nas w ciekawą podróż przyrodniczą. Ukazane zostaną najpiękniejsze, najbardziej skryte i najmniej dostępne miejsca otaczającej nas przestrzeni. Udowodni Państwu, że mieszkamy w jednej z najbardziej urokliwych okolic w tej części Wielkopolski. Żeby ujrzeć piękno, wystarczy czasem zejść ze szlaku, jaki codziennie pokonujemy. W ludzkiej naturze szlaki te zakorzeniają się w naszych umysłach. Wyjścia do pracy, do sklepu, do szkoły pokonujemy najczęściej tą samą drogą, codziennie ta sama monotonia. Wystarczy jednak czasem zrobić zaledwie kilka kroków w bok, by spojrzeć na świat z innej perspektywy, odkryć nowe i dotąd nieznane, choć było zawsze tak blisko. Tylko łamiąc utarte schematy, nasze życie stanie się cenniejsze i wartościowsze. Zapraszamy więc do odkrycia na nowo Gminy Szydłowo.

Zachęcamy również innych fotografów z naszej okolicy do włączenia się w tą interesującą przygodę. W katalogu Gmina Szydłowo od A do Z znajdzie się miejsce dla każdego, kto będzie chciał przedstawić świat widziany z jego perspektywy.

Jeżeli znają Państwo ciekawe historie związane z zaprezentowanym miejscem, z chęcią opublikujemy je na łamach Szydłowskiej. Również opisy historyczne byłby ciekawym wątkiem do rozwinięcia

Tobiasz Wiesiołek