Akademia Marzeń – Pokolenie’89 pod patronatem OSP Szydłowo składa projekt społeczny. Czy księżycowy reflektor zaświeci nad Kinem Letnim?

Grupa nieformalna Akademia Marzeń – Pokolenie’89 złożyła projekt do Fundacji Potrafisz Polsko zatytułowany: „Kino wprost z czerwonych dywanów na zieloną trawę, księżycowy reflektor nad Kinem Letnim.” Pomysłodawcą tej akcji jest młody mieszkaniec z Szydłowa, redaktor naszego medium Dominik Kostka. Projekt napisał on razem z radnym z Szydłowa Tobiaszem Wiesiołkiem. OSP Szydłowo zgodziło się na przyjęcie patrona projektu i pomoc w sprawach administracyjnych. Do projektu przystąpiły wszystkie podmioty z sołectwa Szydłowo.

 

Tomek Biniek: Jakie są założenia projektu? 

Dominik Kostka: Letni ciepły wieczór, na wsi czuć atmosferę zbliżającego się wydarzenia. Całe rodziny maszerują z kocami i koszami na umówione miejsce. W oddali ukazuje się ekran kinowy pod gołym niebem, w powietrzu unosi się piknikowa atmosfera. Planujemy zorganizować piknik rodzinny z projekcją filmu na świeżym powietrzu.

Tobiasz Wiesiołek: Chcemy pokazać, że takie działania mogą podejmować grupy nieformalne. Zabawę połączymy ze szczytnym celem, zbiórką charytatywną i zbiórką krwi.

Tomek: Co skłoniło was do napisania projektu?

Dominik: Kultura jest ważnym elementem życia człowieka. Jednak na wsi dostęp do niej nadal bywa często bardzo ograniczony. Z rozmów wynika, iż miejscowa ludność czuje lekki niedosyt związany z brakiem pokazów filmowych na dużym ekranie, o których często słyszy się w dużych miastach. Realizując nasz projekt chcemy zmniejszyć dysproporcje pomiędzy miastem a wsią.

Tobiasz: Inspiracją był pomysł Dominika. Mówił mi o nim rok temu i dwa lata temu. W tym roku znalazły się środki przeznaczone przez ruch społeczny Kukiz’15 na aktywizację mieszkańców. Postanowiliśmy napisać projekt i go złożyć do Fundacji. Zobaczymy, może komisja konkursowa pozytywnie oceni nasz pomysł. Jest mnóstwo środków zewnętrznych do pozyskania dla stowarzyszeń, samorządu czy grup nieformalnych z różnych źródeł. Trzeba korzystać póki są, inni dookoła po nie sięgają, rozwijając społeczeństwo obywatelskie i przestrzeń ich otaczającą. Nasza gmina przez lata była czarną dziurą jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych przez organizacje pozarządowe, na szczęście coś się ruszyło w tej sprawie i widać kolejne sukcesy naszych podmiotów. Gazeta Szydłowska też była finansowana ze środków zewnętrznych, aktualnie w Dobrzycy realizują projekt wędkarski. W Pokrzywnicy zdobyli grant na zagospodarowanie przestrzeni. Projekt do Potrafisz Polsko złożyła Iskra Szydłowo. No i Akademia wędzenia i grillowania, jako grupa nieformalna Akademia Marzeń Pokolenie’89 złożyliśmy takowy do FIO Wielkopolska Wiara, również pod patronatem OSP Szydłowo.

Tomek: W założeniach czytam o integracji, na czym ona będzie polegała?

Dominik: W poszczególnych sołectwach występuje problem z integracją „nowych” mieszkańców ze „starymi” mieszkańcami. Tym projektem chcemy wyciągnąć rękę do osób napływowych, zaprosić ich na rodzinny piknik i wspólne oglądanie filmu.

Tobiasz: Poza efektowną dawką kultury, mieszkańcy odczują niezłą dawkę integracji. Każde spotkania rodzinne integrują, kiedy w jednym miejscu spotka się wiele rodzin, integracja przybiera jeszcze pokaźniejszą formę. Integracja połączona z dobrymi uczynkami przynosi jeszcze większe żniwo.

Tomek: W całą akcję wplata się zbiórka charytatywna. Na jaki cel zamierzacie zbierać pieniądze?

Dominik: Zbierzemy pieniądze na budowę Hospicjum im. Sł. B. Stanisławy Leszczyńskiej, chcemy dołożyć cegiełkę od mieszkańców Gminy Szydłowo na ten szczytny cel.

Tobiasz: Najpierw planowaliśmy zbiórkę dla naszych braci i sióstr z Kresów Wschodnich. Jednak po rozmowie z Panią Grażynką Witulską zmieniliśmy zdanie. To ona podsunęła pomysł z hospicjum, w końcu nasi mieszkańcy też będą korzystali z tego obiektu.

Tomek: Wspomnieliście o Pani Grażynce, widzę że w projekt zaangażowała się szersza grupa?

Tobiasz: Tak, bardzo to cieszy. Uznaliśmy z Dominikiem, że powinien to być projekt jak najbardziej społeczny i otwarty na wszystkie podmioty z naszego sołectwa. Udaliśmy się do reprezentantów naszych organizacji: sołtysa Jacka Rachwalskiego z Rady Sołeckiej, Lidii Bączkowskiej z Koła Gospodyń Wiejskich, Adama Olszewskiego z Rady Rodziców, Marka Hałuszczaka z OSP Szydłowo, Grażyny Witulskiej z Związku Emerytów i Rencistów, Tadeusza Madaja radnego z Szydłowa. Do tego dochodzi grupa młodzieżowa: Aleksandra Kułak, Dawid Serafin, Piotr Gut, Dominik i moja osoba. W takim składzie jako grupa nieformalna złożyliśmy projekt. Każdy z podmiotów będzie odpowiedzialny za część wydarzenia. Cieszy tak szeroka koalicja społeczników.

Dominik: Nie zamykamy się  jednak na innyc. Jeżeli projekt dostanie dofinansowanie, zapraszamy wszystkie podmioty z tereny Gminy Szydłowo do włączenia się w realizację projektu. Razem możemy więcej!

Tomek: Dziękuję za rozmowę, życzę przyznania grantu i pozytywnej realizacji projektu.

Tomasz Biniek

One Reply to “Akademia Marzeń – Pokolenie’89 pod patronatem OSP Szydłowo składa projekt społeczny. Czy księżycowy reflektor zaświeci nad Kinem Letnim?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *