8 sierpnia Dniem Pszczoły

Pszczoły to jedne z najbardziej pożytecznych i potrzebnych ludziom stworzeń na świecie. Dzięki nim 90% ludzkości ma pożywienie. Tym bardziej powinien martwić nas fakt, że te cudowne owady wymierają…

Gmina Szydłowo przyjazna jest pszczołom nie tylko w dniu ich święta. Posiadamy drzewa miododajne, rolnictwo bogate m.in. w rzepak i kukurydzę, ulotki i informatory edukacyjne dla rolników. Prężnie działa Koło Pszczelarzy w Szydłowie, które w zeszłym roku obchodziło 40- lecie swojego istnienia i posiada zbiory produktów pszczelich takich jak miód, pyłki i propolis.


My jako Mieszkańcy możemy wesprzeć te owady także poprzez sadzenie kwiatów na balkonie i w ogródku, komponować je tak, by okresy kwitnienia roślin uzupełniały się i trwały jak najdłużej. Również słynny ekolog David Attenborough proponuje pewne proste rozwiązanie, które każdy z nas może wypróbować: mieszając cukier z wodą i pozostawiając na łyżeczce w swoim ogródku. Ponieważ o tej porze roku pszczoły są zwyczajnie zmęczone i nie maja siły powrócić do ula. Ten prosty zabieg wzmocni je. Zachęcamy także do lektur oraz publikacji, które pogłębią naszą wiedzę i zachęcą do ochrony tych istot.

źródło: Gmina Szydłowo